Kürtaj Halk arasında kürtaş bebek aldırma gibi isimler verilen tıbbi terim karşılığı ise Kürtaj veya Küretaj olan rahim içerisindeki oluşmaya başlayan gebeliğin farklı yöntemlerle alınması işlemine verilen isimdir. Küretaj yada diğer adıyla Kürtaj sadece gebelik alınması için değil, düşük yapıldıktan sonra rahim içerisinde kalan gebelik parçalarını da almak için veya ölü gebelik, boş gebelik gibi durumları almak için de yapılır.

Dış gebelik durumu ise kürtaş ile giderilemez, cerrahi müdahale veya ilaç tedavisi gerektirir. Gerçekte kürtaj sadece gebeliğin alınması için değil, gebelik durumu olmayan hastalarda da rahim içerisinden alınan materyallere verilen tıbbi bir terimdir. Zaman Zaman D/C veya D&C şeklinde kısaltılabilmektedir. Bu harfler Dilatasyon Küretaj kelimesinin kısaltılması ile elde edilmektedir ve bu anlama gelmektedir. Dilatasyon tıpta rahim ağzının genişletilmesi anlamında da kullanılmaktadır.

Rahim ağzının genişletilmesi durumu küretajı yapmak için gerekli aletleri rahim içerisine sokabilmek için gereklidir. Bu genişletme işlemi için kalınlıkları giderek artan ince çubuk şeklindeki metal bujiler kullanılmaktadır. Fazlalıkla bu genişletme işlemi gerekmeden de direkt olarak ince plastik kanülün rahim ağzından içeri sokulması ile de cerrahi operasyon yapılabilir.