Kızlık Zarı Muayenesi ve Kızlık Zarı Dikimi

 
Kızlık zarı veya diğer adı ile hymen (himen), sosyal ve toplumsal hayatta  önemli bir anlam taşır. Kızlık zarı muayenesi, bizim toplumumuzda en çok merak edilen ve doktora sorulan konulardan biridir. 
 
Kızlık zarı veya himen, kadınlarda vajinal açıklığı çevreleyen veya kısmen kaplayan zarımsı bir dokudur. Genellikle vajinanin 2-3 cm kadar içerisinde yer alir ve 2-3 mm kalınlığındadır. Oldukça çeşitli şekiller alabilen bu doku , genellikle hilal şeklindedir ve kılcal damarlarla çevrilidir. Kızlık zarı onarımı , isminden dolayı zar gibi düşünülse de aslında bir zar değildir. Gebeliğin 7-12. haftaları arasında embriyoda dış cinsiyetin gelişmesi gözlenir. Bu sırada embriyodaki genital duvarlar birleşip yapışarak erkeklerde testis torbasını oluştururken dişilerde bu duvarlar ayrılarak küçük (labia minora) ve büyük (labia majora) dış dudakları oluştururlar. Ayrılma sonucunda ortada kalan zarımsı doku kızlık zarı adı verilen yapıları oluşturur. 
 

Kızlık zarı dikimi, tamiri (Himenoplasti) ne demektir?

 
Basit cerrahi teknikler kullanılarak  bozulmus veya yırtılmış kızlık zarı dikimi mümkündür. Operasyon lokal anestezi ve sedasyonla gerçekleştirilir.Hasta operasyon sonrasi aynı gün evine dönebilir. Kalıcı olan himenoplastide , himen (kizlik) dokusundaki iyileşme 6-8 hafta kadar sürebilir. Bu süre zarfında cinsel ilişki, tampon kullanımı, havuza ,denize girme , sauna ,hamam önerilmez. Kalici tamir sonrası yeni oluşturulan himen dokusu eskisinden farksızdır. Ayrıca kısa süreli dikim (gecici zar dikimi) adı verilen diğer bir yöntemle de himen dokusuna dikiş konulabilir. Lazer yöntemi ile de kızlık onarimi yapilmasi oldukca yaygindir. Kızlık zarı kalıcı cerrahi yöntemle dikimi yapıldıktan sonra kızlık zarı muayenesi ile bu tür bir işlem geçirmiş olduğu anlaşılamaz.
 

 

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi

Kalıcı kızlık zarı dikimi ise doktorlarımız tarafından 3 katlı flep yöntemi adı verilen bir teknikle yapılmaktadır. Bu teknikte kızlık zarının bulunduğu bölgede daha önce yaşanan ilişki sonucu yırtılarak bozulan dokunun estetik ameliyat mantığıyla yeniden damarlanması ve işlevini kazanması sağlanır. Böylece ameliyat sonrası ne zaman ilk cinsel ilişki yaşanırsa yaşansın doğuştan gelen kızlık zarında olduğu gibi penisin zorlaması ile yeniden yapılandırılan kızlık zarı bölgesi yırtılır ve kanama yaşanır.

Geçici Kızlık Zarı Dikimi

Geçici kızlık zarı dikimi vajen içerisinde bekaret zarının yırtılmasından sonra arta kalan dokuların bir araya getirilerek yeniden yapılandırılmasıdır. Bu yöntemde vajen içerisine fark edilmeyen görünmeyen dikişler yapılmaktadır. Bu yöntem ile yapılan kızlık zarı diktirme sonrası hastanın belirlediği zamanda ilişkiye girmesi ile kanaması olmaktadır. Kızlık zarı yenileme bu yöntemle yapılacaksa ortalama olarak belirlenen cinsel ilişki zamanından bir iki gün öncesinden yapılması gerekmektedir.

 

Kızlık Zarı Dikimi (HİMENOPLASTİ) Sonrası Bakım Nasil olmalıdır?

Kızlık zarı dikimi sonrası , bakım konusunda doktorunuzun önerilerini doğru uygularsanız sonuç başarılı olacaktır. Ameliyat sonrası birkaç gün hafif kanama olmasi gayet  normaldir. Ameliyat sonrası uzun süre ayakta kalmayın, 2-3 gün kadar istirahat etmenizde yarar vardır.

Ameliyat sonrasında koruyucu antibiyotik ve ağrı kesici kullanılır. Cinsel bölge ameliyat sonrası her tuvaletten sonra antiseptik ile önden arkaya silinmelidir. Ayrıca cinsel bölge kuru tutulmalı sık pet değiştirilmelidir.

Ameliyattan sonra 2 gün duş almayınız. Daha sonra fazla sıcak olmayan ılık duş alabilirsiniz. Pet rahatsız ederse, pet üzerine 2 kat gazlı bez kullanabilirsiniz.

Dikişler 2-4 hafta içinde kendiliğinden eriyecektir. Ameliyat bölgesinde iz kalmayacaktır.